Hurtownia Elektryczna EL-STA Sp. z o.o.

 +48 607120127

sklep@el-sta.eu

Jak dobrać inwerter do instalacji fotowoltaicznej?
Jak dobrać inwerter do instalacji fotowoltaicznej?

By instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo, musimy również odpowiednio dobrać elementy, które składają się na tę instalację. Są to między innymi panele fotowoltaiczne, inwerter, ale także wszelkie akcesoria łączeniowe oraz mocujące. Uznaje się jednak, że to inwerter jest najważniejszym elementem w całym układzie. Czym jednak dokładnie jest to urządzenie i w jaki sposób właściwie dobrać je do instalacji fotowolaticznej?

Zadanie inwertera

Inwerter, inaczej zwany falownikiem ma za zadanie przekształcać prąd stały produkowany w modułach na prąd zmienny, który jest zsynchronizowany z siecią energetyczną. Prąd ten możemy wykorzystać w domu, a powstałą nadwyżkę przesłać do sieci energetycznej. Inwerter wykonuje swoją pracę w czasie rzeczywistym, a więc gwarantuje nam stały dostęp do prądu w domu. Urządzenie to może służyć również do monitorowania pracy instalacji fotowoltaicznej oraz do śledzenia maksymalnego punku mocy modułów fotowoltaicznych. Falowniki występują w różnych wersjach, a także cechują się różną mocą.

Rodzaje falowników

Wyróżnić można kilka rodzajów inwerterów:

  • inwertery sieciowe – są one dostosowane do pracy z siecią elektryczną. Dzięki niemu możemy odprowadzać nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci, której sprawność wynosi do 80%,

  • inwertery niewspółpracujące z siecią – w przeciwieństwie do inwerterów sieciowych muszą posiadać specjalne akumulatory, które zgromadzą nadwyżkę energii elektrycznej,

  • inwertory hybrydowe – które mogą zarówno odprowadzać nadwyżkę energii elektrycznej do zarówno do akumulatorów, jak i do sieci publicznej.

Jeżeli szukamy falownika do domu, powinniśmy wybrać model o małej mocy, który powinien być dostosowany do dziennego zużycia prądu. Szacuje się, że chwilowe obciążenie powinno wynosić od 20% do 100%. Z kolei do obiektów przemysłowych powinniśmy wybrać falownik o dużej sprawności i zgodności z wszystkimi modułami. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie maksymalnej energii z paneli.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl