Hurtownia Elektryczna EL-STA Sp. z o.o.

 +48 607120127

sklep@el-sta.eu

Jak poprawnie poprowadzić kable w firmie?
Jak poprawnie poprowadzić kable w firmie?

Wymagania dotyczące instalacji elektrycznych określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r., poz. 1422 z późn. zmianami). Według przepisów instalacja i urządzenia elektryczne powinny zapewniać:
 

  • dostarczanie energii elektrycznej o odpowiednich parametrach technicznych do odbiorników, stosownie do potrzeb;
  • ochronę przed porażeniem prądem, przepięciami łączeniowymi i atmosferycznymi, powstaniem pożaru, wybuchem i innymi szkodami;
  • ochronę przed emisją drgań i hałasu powyżej dopuszczalnego poziomu oraz przed szkodliwym oddziaływaniem pola elektromagnetycznego. 

W związku z tym przewody i kable muszą być poprowadzone w sposób bezpieczny, umożliwiający ich ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz naprawę i wymianę bez konieczności naruszania konstrukcji budynku.    

W zakładach pracy zwykle mamy więcej urządzeń i kabli niż w domach prywatnych. Liczne kable wymagają przemyślenia sposobu ich przeprowadzenia, szczególnej staranności przy układaniu ich i stosowaniu dodatkowych akcesoriów takich jak korytka kablowe, uchwyty, taśmy aluminiowe. W trakcie obróbki i układania przewodów często dochodzi do ich uszkodzenia, dlatego trzeba robić to delikatnie i dokładnie, przy dobrym oświetleniu. Zalecane jest stosowanie identyfikacji kolorystycznej przewodów płaskich w formie paska biegnącego na całej długości przewodu po stronie żyły ochronnej. 

Jakie są ogólne zasady prowadzenia kabli? 

Aby uniknąć uszkodzenia przewodów w trakcie przeprowadzania ich przez ściany, zaleca się układanie ich w rurkach ochronnych. Takie rozwiązanie pozwala także uniknąć skuwania ścian w razie potrzeby wymiany kabli. Przewody trzeba prowadzić wzdłuż linii prostych, unikając układania ich pod kątem, z zachowaniem odpowiednich odległości. Rurki i przewody należy umieszczać pomiędzy puszkami, gniazdami i wyłącznikami. Między naściennymi puszkami przyłączeniowymi przewody powinny biec poziomo, równolegle do linii sufitu w odległości około 30 cm lub pionowo, równolegle do ościeżnic drzwiowych lub okiennych w odległości około 15 cm. Łączniki umieszcza się na wysokości 105-130 cm od podłogi, gniazda w gabinetach – 30 cm, a w kuchniach – 115 cm od podłogi. Dzięki takim rozwiązaniom łatwiej będzie ustalić przebieg kabli w razie konieczności wiercenia w ścianie. Trzeba jednak pamiętać, że projekt ułożenia kabli zawsze powinien być indywidualnie dopasowany do konkretnej sytuacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl